O SEXU JINAK A ZÁBAVNĚ
O sexu jinak a zábavně na webu Ceskeholky.cz
Připravte se na pořádnou jízdu světem lidské sexuality! A nejen to – dnes se podíváme na jeden z nejdiskutovanějších, nepochopených a zároveň fascinujících fenoménů lidské historie – prostituci. Možná vás překvapí, že i když se o tomto řemesle hovoří jako o „nejstarším povolání světa,“ ve skutečnosti je ještě starší než vaše babička. A to už je co říct!
Lidská sexualita: Předmět věčného zájmu (a nekonečných trapasů)
Lidská sexualita je záhadná, fascinující a – přiznejme si to – někdy docela vtipná záležitost. Když se nad tím zamyslíme, všichni jsme se někdy ocitli v nějaké ne zcela ideální situaci týkající se naší sexuality. Možná si pamatujete tu dobu, kdy jste si poprvé uvědomili, že lidé mají „ty věci“... víte, co myslím. A možná si vzpomínáte, že jste byli trochu v šoku. Nebo jste zpanikařili, protože jste si mysleli, že lidé takhle opravdu nikdy nemohou fungovat. Ano, sexuální osvěta je jedním z klíčových bodů, kde se naše cesta poznání sexuality často hroutí jako domeček z karet.
Ale vážně – sexualita je součástí každého z nás. Každý má své touhy, potřeby a preference, které jsou tak unikátní, jako naše otisky prstů. No dobře, možná ne zrovna prsty, ale chápete, co tím myslím. A to je právě na lidské sexualitě tak kouzelné: její různorodost.
Jedním z hlavních bodů, proč je sexualita tak zajímavá, je fakt, že se neustále mění. Co bylo před sto lety tabu, je dnes naprosto běžné. Kdo by si například před dvaceti lety pomyslel, že budeme diskutovat o otevřených vztazích nebo polyamory na rodinných večeřích? (Dobře, možná na některých rodinných večeřích ne.)
Kulturní fenomén: Jak naše společnost vnímá sex
Mluvme o kultuře a sexu. To je kapitola sama pro sebe. Naše společnost má totiž s lidskou sexualitou zvláštní vztah – milujeme ji, jsme jí posedlí, ale zároveň se o ní bojíme mluvit. Je to jako ta stará ruská matrjoška: za každou otevřenou vrstvou skrývá další. Víte, že v některých kulturách bylo zcela normální, aby lidé otevřeně mluvili o svých sexuálních preferencích? Například staří Řekové to brali dost sportovně – doslova. Vzali jste si chiton (takový antický župan), a hurá na filozofickou debatu o lásce a rozkoši. A ano, vše se dělo pod širým nebem. Možná si jen přáli, aby v té době existoval opalovací krém.
Dnes už jsme o něco zdrženlivější. Jasně, sexuální revoluce v 60. letech způsobila obrovský průlom, ale přesto se v mnoha společnostech stále drží určitá míra studu. Je to skoro jako by všichni věděli, že sex existuje, ale kdykoliv na to přijde řeč, všichni se tváří, jako by někdo právě rozbil vázu na rodinném srazu.
Proč nás fascinují vztahy a sex
A teď, pokud se vám někdy zdálo, že je váš vztah složitý, představte si, že jste filozof ve starověkém Řecku, který se snaží vysvětlit, proč lidé vůbec mají sexuální touhy. Vážně, lidé tehdy seděli kolem ohně a debatovali o tom, proč mají lidé ty podivné pocity tam dole.
Moderní vědci mají naštěstí více technologií, než jen oheň a víno, a proto dnes víme, že za našimi sexuálními touhami je spousta chemických reakcí, hormonů a neurotransmiterů. Serotonin, dopamin a oxytocin jsou jen někteří z těch malých poslíčků, kteří řídí naši chuť na lásku a tělesné potěšení. Někteří z nás možná hledají emocionální spojení, jiní fyzickou rozkoš, ale v jádru jde vždy o to, že chceme být blízko druhé osobě – ať už na jednu noc, nebo na celý život.
A teď k tomu, co vás zajímá nejvíc – prostituce
A nyní k vrcholu naší show – prostituce. Vážně, pokud vás někdy napadlo, co je starší než chleba, je to prostituce. Od nejstarších civilizací se tento „obchod“ vyvinul tak, že je dnes přítomen téměř ve všech koutech světa. A je to tak nějak fascinující, protože i když je tato činnost v některých společnostech neustále považována za tabu, její existence je nepopiratelná. Prostě je to tady a nikdo s tím nic nenadělá – ani církev, ani stát, ani babička, která si stěžuje, že „ta dnešní mládež je úplně zkažená.“
Prostituce, jak víme, má své kořeny hluboko v historii. Staří Římané měli své „lupanarie“ (ne, to není druh exotické květiny, ale vlastně taková starořímská verze veřejného domu). V antickém světě bylo poskytování sexuálních služeb považováno za něco poměrně normálního. Dokonce i ženy z vyšších tříd se zapojovaly do těchto služeb, a to především proto, že byly považovány za kulturně sofistikované a žádoucí.
Prostituce dnes: Od legalizace k tajným službám
V moderní době se pohled na prostituci stále proměňuje. Zatímco některé země (jako například Nizozemsko) prostituci legalizovaly a vytvořily prostředí, kde jsou sexuální pracovníci chráněni a jejich práva respektována, jiné země se stále drží přístupu tvrdé kriminalizace. To však často vede k tomu, že se prostituce přesouvá do ilegality, což znamená více nebezpečí pro samotné pracovníky.
No a pak jsou tu ještě ti tajní klienti, kteří si myslí, že mohou v tichosti navštěvovat „masérky“ a nikdo se o tom nedozví. Ha! Stačí si představit, jak se jeden z nich snaží přesvědčit svého souseda, že „byl opravdu jen na masáži.“ (Tip: nikdy, ale nikdy si nenechte dát masáž od dívky, která má v inzerátu fotku v bikinách.)
Smysl a budoucnost prostituce
Prostituce, jak už jsme zmínili, je neoddělitelnou součástí lidské sexuality. Nejde jen o tělesný akt, ale také o obchodní vztah, který odráží hlubší společenské a ekonomické struktury. V dnešním světě se prostituce čím dál více vnímá jako pracovní záležitost, což vede k debatám o tom, zda by měla být legalizována a jak ji regulovat. Je to ale také otázka morální, politická a ekonomická. Zastánci legalizace argumentují tím, že by tento krok vedl k lepší ochraně práv sexuálních pracovníků, k lepším pracovním podmínkám a snížení rizik, jako je obchod s lidmi nebo násilí.
Na druhou stranu, odpůrci prostituce tvrdí, že tento jev zneužívá lidi, zejména ženy, a že prostituce nemůže být nikdy skutečně „dobrovolná“ vzhledem k tlaku, který na prostitutky vyvíjí společnost a ekonomické nerovnosti.
Moderní prostituce: Svoboda volby, nebo vynucená záležitost?
Moderní prostituce je mnohem komplexnější, než by se mohlo na první pohled zdát. S internetem a mobilními technologiemi se prostituce přesouvá do online světa, kde klienti mohou „diskrétně“ vyhledávat sexuální služby. Toto odvětví se stále rozvíjí a modernizuje. Zatímco někteří vidí prostituci jako formu ekonomické svobody, pro jiné je to forma vykořisťování.
A teď si představte budoucnost. Co když v roce 2050 budeme mít roboty, kteří budou poskytovat sexuální služby? Ano, slyšeli jste správně. Sexuální roboty jsou už nyní realitou a otázkou zůstává, zda se prostituce v budoucnu přesune z lidské sféry do té technologické. Budeme za pár desítek let chodit do „sex shopů“ vybírat si robota místo partnera? Kdo ví. Ale jedno je jisté – lidská sexualita se bude stále vyvíjet, a s ní i role prostituce v naší společnosti.